Bazując na naszym doświadczeniu stwierdzamy, że rekuperacja to jedna z najważniejszych instalacji w budynkach mieszkalnych, zaraz po instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej…
Aspekt zdrowotny, komfort cieplny czy oszczędność energii to trzy kluczowe zalety rekuperacji.
Rekuperacja, znana również jako odzysk ciepła, jest procesem, w którym energia cieplna za pomocą specjalnego wymiennika jest odzyskiwana z powietrza wyprowadzanego z budynku i wykorzystywana do ogrzewania świeżego powietrza wprowadzanego do budynku. Głównym elementem systemu rekuperacji jest centrala wentylacyjna zwana potocznie rekuperatorem który w swej zwartej budowie posiada wymiennik odzysku ciepła oraz filtry powietrza.
Rola wentylacji mechanicznej w budownictwie przez lata była nie doceniona. Najczęściej stosowano wentylację grawitacyjną która za pośrednictwem systemów kominowych i naturalną siłę wyporu dostarczała powietrze do pomieszczeń.
Postęp technologiczny jak i zmieniające się przepisy energetyczne stopniowo upowszechniły rekuperację.
To właśnie instalacja rekuperacji zapewnia nam komfort cieplny, dlaczego ?
Ponieważ prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja rekuperacji zapewni użytkownikom nieprzerwanie świeże, pozbawione zanieczyszczeń i alergenów powietrze oraz co najistotniejsze utrzyma odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu.
Na rekuperację nigdy nie jest za późno. System wentylacji z odzyskiem ciepła można zainstalować zarówno na etapie budowy domu jak również w domu już użytkowanym.
Zalety z posiadania rekuperacji – aspekt zdrowotny
Najczęstszym zjawiskiem przy braku odpowiedniej wentylacji i nadmiernej wilgotności jest powstawanie grzybów i pleśni na ścianach pomieszczeń. To właśnie pleśń jest odpowiedzialna za choroby górnych dróg oddechowych takich jak astma i alergie. Kolejnym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest brak filtracji powietrza i dystrybucja zanieczyszczeń stałych. Do zanieczyszczeń stałych zaliczamy pyłki roślin, kurz, alergeny i inne drobnoustroje pochodzące z procesów parowania powierzchni materiałów wykończeniowych (kleje, farby, panele, wykładziny, dywany etc.) To właśnie Rekuperator zapewni ciągłą cyrkulację powietrza eliminując nadmiar wilgoci a przez zastosowane filtry pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza.